Strona główna Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. w Kędzierzynie-Koźlu Forum Parafialne
Forum Parafii pw. Âśw. Zygmunta i Âśw. Jadwigi w KĂŞdzierzynie-KoÂźlu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ostatnie namaszczenie? A jednak Sakrament Chorych.
Autor Wiadomość
Stefan 


Wiek: 74
Dołączył: 23 Mar 2008
Posty: 259
Skąd: KoÂźle
Wysłany: 2012-02-06, 18:56   Ostatnie namaszczenie? A jednak Sakrament Chorych.

Wyrzucali wiele zÂłych duchĂłw oraz wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali” (Mk 6, 13).
Choruje ktoÂś wÂśrĂłd was? Niech sprowadzi kapÂłanĂłw KoÂścioÂła, by modlili siĂŞ nad nim i namaÂścili go olejem w imiĂŞ Pana. A modlitwa peÂłna wiary bĂŞdzie dla chorego ratunkiem i Pan go podÂźwignie, a jeÂśliby popeÂłniÂł grzechy, bĂŞdÂą mu odpuszczone” (Jk 5, 14-15).

Do refleksji nad istotÂą tego Sakramentu sprowokowaÂły mnie sÂłowa naszych kapÂłanĂłw, artykuÂł w ostatnim „GoÂściu Niedzielnym” oraz sÂłowa Ewangelii ÂŚw. z ostatniej niedzieli.
Je¿eli Sakramentu Chorych mo¿na udzielaÌ równie¿ dzieciom, które cechuje u¿ywanie rozumu (kan. 1004 §1 KPK), a wiêc maj¹ co najmniej 7 lat (czyli mo¿na dzieciom udzieliÌ tego Sakramentu jeszcze przed przyst¹pieniem do I Komunii Œwiêtej), to oznacza, ¿e Sakrament ten nie jest przeznaczony tylko i wy³¹cznie starszym osobom, konaj¹cym, w stanie agonii, na ³o¿u œmierci. Jeszcze nie tak dawno modlitwê o zdrowie odmawiano nad konaj¹cymi i czêsto nad zw³okami. Jest to nonsensem, magi¹, zabobonem, czyli degeneracj¹ sakramentu namaszczenia chorych w rozumieniu pierwotnego Koœcio³a.
Tak wiêc Sakrament ten jest przeznaczony dla ludzi chorych. I mam tu na myœli osoby, które choruj¹ od lat lub choroba wybucha nagle i niespodziewanie, powoduj¹c spustoszenie organizmu. Mog¹ go przyj¹Ì tak¿e ludzie starsi, których opuœci³y ju¿ si³y, mimo ¿e nie przewiduje siê ich powa¿nej choroby.
Obrazowo podkreÂślĂŞ, Âże przeziĂŞbienie, katar, zÂłamana rĂŞka i noga, trÂądzik mÂłodzieĂączy i podobne przypadki nie wywoÂłujÂą potrzeby przyjĂŞcia Sakramentu Chorych.
I bardzo waÂżna informacja. Sakrament chorych moÂże byĂŚ przyjmowany wiĂŞcej niÂż tylko raz. W zwiÂązku z tym naleÂży na wszelki moÂżliwe sposoby przybliÂżaĂŚ chorym istotĂŞ przyjĂŞcia tego Sakramentu. ÂŻeby ze zwykÂłych przyczyn rzeczywiÂście nie byÂł on Ostatnim Namaszczeniem, np. z powodu zaniedbania samego chorego lub jego najbliÂższych czy sÂąsiadĂłw.
I tu przechodzê do sedna sprawy. Jak zauwa¿y³ jeden z naszych wikarych, nie zawsze ksiê¿a docieraj¹ do potrzebuj¹cych przyjêcia tego Sakramentu, bo nie ma kto ich zg³osiÌ. U³atwione to maj¹ chorzy mieszkaj¹cy z rodzin¹ lub bêd¹cy pod jej sta³¹ opiek¹. Gorzej z osobami samotnymi, do których nawet s¹siedzi nie zagl¹daj¹.
Znane sÂą przecieÂż przypadki w naszym mieÂście, Âże dopiero po kilku, kilkunastu dniach odnajdowano zmarÂłych sÂąsiadĂłw, bo zbyt dÂługo nie byli widziani na klatce schodowej.
Nie czekajmy do ostatniej chwili na przyjœcie ksiêdza ze œwiêtymi olejami. Pomó¿my chorym otrzymaÌ ich Sakrament, aby mogli dost¹piÌ ozdrowienia czy z³agodzenia skutków choroby.
I co najistotniejsze, Sakrament Namaszczenia Chorych udziela choremu Âłaski Ducha ÂŚwiĂŞtego.
Modlitwa sakramentalna wyraÂża peÂłny skutek sakramentu chorych: „Przez to ÂświĂŞte namaszczenie niech Pan w swoim nieskoĂączonym miÂłosierdziu wspomoÂże ciebie ÂłaskÂą Ducha ÂŚwiĂŞtego. Amen. Pan, ktĂłry odpuszcza ci grzechy, niech ciĂŞ wybawi i Âłaskawie podÂźwignie. Amen".
„CzÂłowiek niebezpiecznie chory potrzebuje szczegĂłlnej Âłaski BoÂżej, aby pod wpÂływem lĂŞku nie upadÂł na duchu i podlegajÂąc pokusom nie zachwiaÂł siĂŞ w wierze. Dlatego Chrystus w sakramencie namaszczenia daje swoim wiernym, dotkniĂŞtym choroba, potĂŞÂżnÂą moc i obronĂŞ”. „Sakrament ten udziela choremu Âłaski Ducha ÂŚwiĂŞtego, ktĂłra pomaga caÂłemu czÂłowiekowi do zbawienia, a mianowicie umacnia ufnoœÌ w Bogu, uzbraja przeciw pokusom szatana i trwodze Âśmierci. DziĂŞki tej pomocy chory moÂże nie tylko znosiĂŚ dolegliwoÂści choroby, ale takÂże je przezwyciĂŞÂżaĂŚ i odzyskaĂŚ zdrowie, jeÂżeli to jest poÂżyteczne dla zbawienia jego duszy. JeÂżeli jest to potrzebne, namaszczenie odpuszcza grzechy i staje siĂŞ dopeÂłnieniem chrzeÂścijaĂąskiej pokuty”.

Czy udzielanie tego Sakramentu w sposĂłb zorganizowany (np. w czasie Mszy ÂŚw. za chorych) wszystkim „chĂŞtnym” byÂłoby wÂłaÂściwe?
Czy udzielanie tego Sakramentu w sposĂłb zorganizowany (np. co kwartaÂł, w wyznaczony dzieĂą) wszystkim chorym i osobom w podeszÂłym wieku przybliÂżyÂłoby zrozumienie istoty Sakramentu Chorych?
:?:
_________________

 
     
orlando

Dołączył: 13 Lis 2010
Posty: 35
Wysłany: 2012-05-01, 16:20   Re: Ostatnie namaszczenie? A jednak Sakrament Chorych.

Stefan napisał/a:

Czy udzielanie tego Sakramentu w sposĂłb zorganizowany (np. w czasie Mszy ÂŚw. za chorych) wszystkim „chĂŞtnym” byÂłoby wÂłaÂściwe?
Czy udzielanie tego Sakramentu w sposĂłb zorganizowany (np. co kwartaÂł, w wyznaczony dzieĂą) wszystkim chorym i osobom w podeszÂłym wieku przybliÂżyÂłoby zrozumienie istoty Sakramentu Chorych?
:?:


Msze ÂŚwiĂŞte z udzieleniem sakramentu chorych odbywajÂą siĂŞ na przykÂład w Opolu. A blisko nas, bo u ÂŚw. Floriana w Azotach odbywa siĂŞ co miesiÂąc adoracja NajÂświĂŞtszego Sakramentu wraz z namaszczeniem olejem radoÂści (po Mszy ÂŚw.).
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group